»Zakaj naj bom v sindikatu, če s članarino med letom vplačam več, kot koristim ugodnosti, ki jih nudi sindikat?«
Vprašanje, ki se samoumevno postavlja vsakemu zaposlenemu, ki razmišlja o včlanitvi, kot tudi članom, ki razmišljajo o izstopu iz sindikata.
Seveda je takšno gledanje preveč poenostavljeno, ozko in kaže na popolno nerazumevanje prave vloge sindikata v sodobnem tržnem gospodarstvu (kapitalizmu), kjer ima kapital nedvomno najmočnejšo vlogo, saj prevladuje nad vlogo dela in ne glede na dejstvo, da vso dodano vrednost v podjetjih ustvarjamo izključno ljudje – delavci, smo v odnosu do delodajalcev v podrejeni, šibkejši vlogi.
Če kdaj, potem je prav sedanja gospodarska kriza pravi izziv za dober sindikat, ki lahko v pogajanjih za zmanjševanje negativnih učinkov 'protikriznih ukrepov' na zmanjševanje stroškov dela dokaže svojo pravo vrednost – hkrati pa je to tudi velika priložnost za vse zaposlene, da s svojo včlanitvijo v sindikat povečajo njegovo uspešnost.
Živimo v času, ko si moramo v vsakodnevni praksi vse pravice in ugodnosti, ki nam sicer pripadajo iz naslova našega dela in znanja, izgovoriti ter izboriti. V teh procesih pa je vsak posameznik v še bolj podrejeni vlogi, ker se pogaja zgolj za svoje delo in znanje, ki ju lahko ponudi podjetju. Čeprav so minimalne pravice zagotovljene z ustreznimi zakoni in kolektivnimi pogodbami, lahko dober sindikat v podjetju izbori bistveno višji nivo pravic zaposlenih, za kar je potreben močan sindikat.
Delodajalci se povezujejo v razna združenja (Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije, Združenje Manager), s čimer si krepijo že tako prevladujoč položaj v odnosu »delo – kapital«. Dokler bo torej prevladovala takšna družbena ureditev (tako v RS kot v svetu) – bomo tudi delavci nujno potrebovali strokovno močne in akcijsko usposobljene sindikate.
Prava moč sindikatov je in mora biti v znanju, argumentih, reprezentativnosti (številčnosti), organiziranosti, pogajalskih spretnostih, ki se pokaže predvsem v njihovi preventivni dejavnosti (stalno zastopanje in uveljavljanje pravic ter interesov članov, preprečevanje morebitnih kolektivnih ali individualnih sporov, pravočasno reševanje problemov…). Članstvo v sindikatu je praktično »posebna zavarovalna polica«, ki poleg številnih drugih ugodnosti, zagotavlja predvsem visok nivo pravne in ekonomske varnosti članov.
Kakšna je vloga Sindikata delavcev skupine Petrol v podjetju?
KOLEKTIVNI NIVO – zagotavljanje visokega standarda pravne in socialne varnosti članov v podjetju (vsakodnevna pogajanja in prizadevanja za ohranitev ter izboljšanje kvalitete delovnega življenja, sklepanje in nadgrajevanje PKP, dogovorov ter sporazumov, ki posegajo na področje delovnih razmerij: urejanja plač, dodatkov, dopustov itd. ter področje uveljavljanja pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja).
INDIVIDUALNI NIVO - zaščita, svetovanje in zastopanje članov v podjetju ter na sodišču v primerih kršenja njihovih pravic (v disciplinskih postopkih, v sporih glede delovnega razmerja).
NUDENJE RAZLIČNIH UGODNOSTI - popusti pri nakupih blaga in storitev, solidarnostna pomoč, izobraževanje, idr..